Najbolji pilingovi za telo: Kompletan vodič i preporuke

Jasmina Blog 2024-07-19

Sve što treba da znate o pilingovima za telo: najbolji brendovi, domaći recepti, iskustva korisnika i saveti za izbor savršenog pilinga za vaš tip kože.

Najbolji pilingovi za telo: Kompletan vodič i preporuke

Pilingovanje tela je ključna etapa u nezi kože koja uklanja mrtve ćelije, stimuliše cirkulaciju i ostavlja kožu glatkom i mekanom. U ovom vodiču ćemo vam predstaviti najbolje pilingove na tržištu, domaće alternative i praktične savete za izbor idealnog proizvoda za vaše potrebe.

Popularni brendovi pilingova za telo

Geomar piling

Geomar piling, posebno zelena verzija, dugo je bio favorit među ljubiteljima uljanih pilingova sa morskom soli. Korisnici ističu njegovu efikasnost, ali neki kritikuju nepraktično pakovanje u kesicama. U Nemačkoj i Hrvatskoj dostupan je u kutijama, dok u Srbiji uglavnom možete naći samo kesice.

Hedera Vita piling

Srpski brend Hedera Vita nudi kvalitetne pilingove, posebno popularan je onaj sa kafom. Korisnici hvale njegovu gustu teksturu i dobar učinak, mada neki primećuju da sadrži previše krupnih kristala soli koji mogu iritirati kožu.

Balea pilingovi

Balea je dostupan u DM drogerijama i nudi pristupačne opcije. Posebno se ističe Balea uljani piling sa morskom soli, mada neki korisnici primećuju da se ulje odvaja i mora se mešati pre upotrebe.

Ziaja pilingovi

Ziaja pilingovi, posebno cupuacu (pralina) i limun, imaju brojne poklonike. Kremasta tekstura i prijatni mirisi su im glavne prednosti, mada neki korisnici žale na previše mastan osećaj posle upotrebe.

Rituals pilingovi

Premium brend Rituals nudi luksuzne pilingove sa rafiniranim mirisima poput sakure i vanile. Iako skuplji, korisnici ističu njihov kvalitet i dugotrajan miris.

Tipovi pilinga i njihove karakteristike

Uljani pilingovi

Uljani pilingovi (Geomar, Balea) sadrže ulja koja hidriraju kožu tokom pilingovanja. Dobri su za suvu kožu, ali mogu ostavljati mastan talog:

  • Prednosti: ne isušuju kožu, često efikasniji
  • Mane: moguće zapušavanje odvoda, mastan osećaj

Šećerni pilingovi

Šećerni pilingovi (Dove, Treaclemoon) su obično blaži i lakši za nanošenje:

  • Prednosti: manje agresivni, prijatni mirisi
  • Mane: brže se tope, mogu biti premekani

Slani pilingovi

Slani pilingovi (Organic Shop, Sorry Not Sorry) su obično grublji i intenzivniji:

  • Prednosti: efikasno uklanjaju mrtve ćelije
  • Mane: mogu iritirati osetljivu kožu

Domaći recepti za piling

Za one koji vole prirodne alternative, evo nekoliko jednostavnih recepata:

Kafeni piling

Pomešajte 1/2 šolje mlevene kafe, 1/4 šolje smeđeg šećera, 2 kašike maslinovog ulja i meda po želji. Ova kombinacija pruža intenzivan piling sa dodatnim benefitima kofeina za cirkulaciju.

Palenta i jogurt

Jednostavan piling za osetljivu kožu: pomešajte jogurt sa palentom finoće po izboru. Deluje blago ali efikasno.

Kako odabrati pravi piling?

Za suvu kožu

Preporučuju se uljani pilingovi (Geomar, Balea uljani) ili šećerni pilingovi koji ne isušuju kožu. Nakon pilingovanja obavezno nanesite hidratantnu kremu.

Za masnu kožu

Izbegavajte previše masne pilingove. Dobra opcija su slani pilingovi ili domaći recepti sa limunovim sokom i himalajskom soli.

Protiv uraslih dlaka

Grublji pilingovi (npr. Organic Shop kafa) u kombinaciji sa piling rukavicom su najefikasniji. Pilingovanje 2-3 puta nedeljno može značajno smanjiti problem uraslih dlaka.

Često postavljana pitanja

Koliko često treba raditi piling tela?

Za normalnu kožu preporučuje se 1-2 puta nedeljno. Osetljiva koža može podneti piling ređe, dok masna koža može podneti i češće pilingovanje.

Da li je bolje pilingovati se pre ili posle tuširanja?

Postoje različiti stavovi. Neki preporučuju piling na suvoj koži pre tuširanja, dok drugi smatraju da je bolje prvo otvoriti pore toplom vodom pa onda raditi piling.

Kako sprečiti zapušavanje odvoda pilingom?

Pilingove sa krupnim česticama (kafa, so) bolje je izbegavati ako imate problema sa odvodom. Šećerni pilingovi i gel-pilingovi se lakše ispiru.

Zaključak

Idealni piling zavisi od vašeg tipa kože i ličnih preferencija. Dok neki vole intenzivne slane pilingove, drugi se opredeljuju za blage šećerne verzije. Eksperimentišite da biste pronašli savršenu kombinaciju koja će vašoj koži dati sjaj i mekoću koju zaslužuje.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.